تاریخچه

حاج غلامحسین سعادتفر در سال 1308 هجری شمسی اقدام به تأسیس مغازه‌ای به نام"خشکه‌پزی اطمینان" در خیابان پیغمبریه قزوین روبه‌روی گراند هتل کنونی نمود. در تاریخ تأسیس در آن زمان قزوین فاقد لوله‌کشی آب و هم‌چنین برق بوده و آب مصرفی خشکه‌پزی در سال 1308 توسط این مرحوم به همراه کارکنان از آب‌انبار پنجعلی در داخل کوچه پنجعلی واقع در خیابان پیغمبریه که حدود چهل پله نیز داشت به سختی و با مشقّت فراوان تهیه و تأمین می‌گردید.

 پخت در آن سال‌ها به شیوه‌ای کاملاً سنتی و با استفاده از تنور و تغار (ظرف مخصوص درست کردن خمیر) صورت می‌پذیرفت، که مواد اولیه (آرد، روغن، شکر و ...) با یکدیگر ترکیب و به صورت دستی ورز داده می‌شد و با استفاده از قالب‌های دستی مانند (قالب نان زنجبیلی گِرد و وردنه سنتی) به خمیر شکل داده می‌شد و با حرارت تنور هیزمی پخت ، و نان اعلای شیرین سنتی قزوینی و با طعم ماندگار به مشتریان عرضه می‌شد.

حاج غلامحسین در بدو تأسیس، فعالیت خود را با کمک افرادی چون سید غلامحسین الهی، برادران آقا مرتضی و باقر بهشتیان و حاج آقا شهاب واعظ که همگی از کارکنان این مرحوم بودند آغاز کرد.

هر کدام از این افراد بعد از طی مدتی طولانی و در طی 20 سال (1328-1308) برای خود شغل‌های مختلفی مانند: آقا مرتضی و باقر بهشتیان (خشکه‌پزی، واقع در خیابان امام خمینی کنونی)، سید غلامحسین الهی (نجاری) و حاج آقا شهاب واعظ به شغل روحانیت مشغول شدند.

اینجانب محمدحسین سعادتفر فرزند حاج غلامحسین در سال 1329 در قزوین متولد شدم و از سال 1340 در سن 11 سالگی به همراه سه برادر دیگر در خدمت پدرمان بودیم و در مغازه خشکه‌پزی کار می‌کردیم. در سال 1352 و بعد از طی حدود 44 سال خدمت صادقانه و وفادارانه به شهروندان، در حادثه‌ای تلخ مغازه خشکه‌پزی دچار سانحه آتش‌سوزی شد و در این حادثه پدرمان را از دست دادیم.
پس از، ازسوگیری مجدد فعالیت این واحد تولیدی از سال 1387 و با پشتوانه نزدیک به نیم قرن فعالیت در این عرصه با هدف احیا و زنده کردن شیرینی و نان‌های سنتی شیرین قزوینی باکیفیت، که در سایه‌ی انواع و اقسام شیرینی‌های امروزی و فانتزی رو به فراموشی می‌رفت پا به عرصه فعالیت گذاشت.

بدین منظور با استفاده از مواد اولیه مرغوب، تازه و سرلوحه قرار دادن کیفیت، سعی در ارائه محصولات ماندگار و درخور توجه و شأن مردم دارد. در تمام محصولات ما از آرد سبوس‌دار مخصوص و با فرمولی منحصر به فرد و ابداعی که در آن هیچ خبری از مواد افزودنی غیرمجاز و نگه‌دارنده و از عوامل اصلی‌بیماری‌زا محسوب می‌شود و به وفور در محصولات مشابه مشاهده می‌شود و در این محصولات سنتی نیز نفوذ کرده و به شدت نیز زیان‌آور می‌باشد، خبری نیست و تمام محصولات با استفاده از مواد طبیعی، ناب و مرغوب تهیه و پخت شده و مشتریان گرامی می‌توانند با خیالی آسوده و فراغ بال از نان‌های سنتی شیرین قزوینی در کنار کانون گرم خانواده با همان عطر و طعم سال‌های دور لذت ببرند.

 

تلفن تماس : 33343449-028

همراه :  09192810919

ایمیل :nanchaei_tohid@yahoo.com

آدرس : قزوین ، خیابان توحید ، نبش کوچه فروردین

 

/ 0 نظر / 56 بازدید